banner
Haav24 > Toitumine haavade korral
 

Toitumine haavade korral

 

Alatoitumus aeglustab haavade paranemist. Seetõttu on eriti krooniliste haavandite puhul vaja hinnata haige toitumuslikku seisundit ja jälgida, et ta saaks kõiki vajalikke toitaineid.

Alatoitumus ei tähenda ainult seda, et inimene ei saa igapäevasest toidust piisaval hulgal energiat. Mitte vähem tähtis pole ka toitainete omavaheline suhe. Paljud haiged võivad olla ülekaalulised tänu rohkele rasvkoele ning tursetele (veepeetus), ometi alatoitunud, kuna neil on samal ajal puudu täisväärtuslikust valgust, mineraalainetest ja vitamiinidest.

Haavade paranemiseks vajab organism rohkesti täisväärtuslikku valku. Valguvajaduse katmiseks võib soovitada järgmisi valgurikkaid toiduaineid: taine veise- ja sealiha, linnuliha, kanamunad, oad ja teised kaunviljad, kala, piimatooted (juust, kodujuust, kohupiim, keefir).

Rakkude normaalseks kasvuks vajatakse ka vitamiine, eeskätt on vajalikud A, D, C ja K vitamiin, samuti B-rühma vitamiinid (tiamiin, riboflaviin, pantoteenhape).

Kudede uuenemiseks vajab organism ka mitmeid mineraalaineid ja mikroelemente, eriti tsinki. Hea on haige menüü koostamisel lisada sinna tsinki sisaldavaid toiduaineid nagu näiteks punane liha, kala ja mereannid, pähklid ja seemned.

Suurte haavade paranemiseks on vaja ka lisaenergiat. Näiteks ulatusliku põletuskahjustusega patsient vajab paranemisperioodil 1,5 kuni 2 korda suuremat kaloraaži kui sama inimene tavaliselt.

Kui haavade, põletuste või haavanditega patsiendil pole söögiisu või tal esineb probleeme tahke toidu närimise ja neelamisega, siis võib tavatoidule lisaks pakkuda täisväärtuslikku ravitoitu vedelal kujul, mis sisaldab õiges vahekorras kõiki toitaineid, samuti organismi normaalseks talitluseks ja haavaparanemiseks vajalikke mineraalaineid, mikroelemente ja vitamiin.

Õigel toitumisel on tähtis roll ka selles, et operatsioonihaavad paraneksid kiiresti ja tüsistusteta. Sageli on patsient operatsioonijärgsel ajal isutu või kurnatud, selles olukorras toetab paranemist lisana antud energiarikas ravitoit.

Toitaineliselt täisväärtusliku ravitoidu Nutricomp Drink plus valgusisaldus on 16% ja seda pakutakse ainsa toiduna 6-7 pudelit, lisatoiduna 1-3 pudelit päevas. Ravitoit on saadaval nelja erineva maitsega (šokolaadi-, maasika-, vanilli- ja banaanimaitseline), mille hulgast haige saab valida oma eelistustest lähtuvalt.

Ravitoit sisaldab kõiki vajalikke toitaineid õiges vahekorras, samuti vitamiine ja mineraalaineid, nii et sellele lisaks ei ole vaja pakkuda enam muid toidulisandeid või vitamiine. Soovitatakse serveerida jahutatult.